My Account
    Menu
    Your Cart

    Search

    Search Criteria

    Products meeting the search criteria

    Original Apple Chips made in Elmira!
    Bestseller
    Vendor: Kitchen Kuttings Cafe Inc. Model: Original Apple Chips made in Elmira!
    Martin's Original Apple Chips. Available in 22g & 64 g sizes.Made from fresh, local apples and dried to perfection. These apple chips are made in the town of Elmira...you could not get them more local! Fresh, healthy and wholesome...these chips are the absolute snack for children and ad..
    $1.35
    Vendor: Kitchen Kuttings Cafe Inc. Model: Original Cheddar Cheese Sticks
    113 g. box Real Cheddar & Sour Dough, twice baked into a crunchy snack. No artificial flavors, colors or preservatives...
    $5.65
    Vendor: Kitchen Kuttings Cafe Inc. Model: Original Maple Pepper
    65 g. bottle "A dash of Inspiration!" Original Maple Pepper is a Pure Maple Syrup and Pepper Blend, which is gluten free. Perfect to use in meat, poultry, seafood and vegetables! Ingredients: Maple Syrup, Sea Salt and Black Pepper. ..
    $6.10
    Vendor: Kitchen Kuttings Cafe Inc. Model: Original Shake N' Bake Breading (Gluten Free)
    Our Shake N'Bake is from EarliDale Meats, and is 100 % Gluten Free. Suggested Usage: Shake liberally onto raw pork or chicken, and bake or pan fry for a perfectly seasoned crunch! Ingredients: Rice Flour, potato starch, sugar,sea salt, yeast, spice & parsley. ..
    $6.25
    Oven Roasted Turkey Breast (Paprika) (per lb.)
    Bestseller
    Vendor: Kitchen Kuttings Cafe Inc. Model: Paprika Roast Turkey Breast
    Our Oven Roasted Turkey Breast is a deli meat that your whole family is sure to enjoy.  Turkey Breast with just a hint of Paprika, this product is a hit at weddings and corporate events, as well as in your family kitchen. Due to its low-fat contest, this luncheon meat is not only a tasty but a ..
    $17.65
    Vendor: Kitchen Kuttings Cafe Inc. Model: Paprika
    Paprika is an excellent ingredient for enhancing the flavour and colour of various dishes, such as rice, stews, and soups like goulash. When combined with meats and other spices, it's also a great addition to sausages. For the best flavour, consider heating paprika in oil before using it, as this te..
    $7.95
    Vendor: Kitchen Kuttings Cafe Inc. Model: Parboil Rice
    Available in 1.75 lb size.Parboil Rice is partly cooked, and does not take as long as regular rice, until done.1. Combine in a 2 quart saucepan – 1 cup rice, 2 ¼ cups water, 1 tsp salt (optional) and 1 tbsp oil or margarine (optional).2. Stir lightly, bring to a rolling boil and reduce..
    $4.06
    Vendor: Kitchen Kuttings Cafe Inc. Model: Parmesan Cheese
    Grana Padano Parmesan is imported from Italy and is full of flavour! Discover how this cheese's distinct taste can enhance your recipes. It is perfect for use in fresh salads, lasagna, or Alfredo sauce. ..
    $12.35
    Parmesan Cheese - Grated - per lb
    New
    Model: Parmesan Cheese - Grated - per lb
    Grated Parmesan … 22.30/lb. (sold in 1/3 lb size) Parmesan Cheese will give you extra flavour in lasagnas, fresh salads, or homemade Alfredo sauce. (This is fresh Parmesan, please keep refrigerated)...
    $22.30
    Parmesan Cheese - Shredded - per lb
    New
    Model: Parmesan Cheese - Shredded - per lb
    Shredded Parmesan … 21.25/lb. (sold in 1/4 lb size) Shredded Parmesan is often your go-to cheese for sprinkling on top of fresh salads or pasta dishes. However, you might be surprised to learn that it also creates a rich and flavorful macaroni and cheese...
    $21.25
    Vendor: Kitchen Kuttings Cafe Inc. Model: Peach Drink Crystals
    450 g. package Make yourself a refreshing drink, or pour in popsicle molds to make your own popsicles! Add contents of package to 4.55 L cold water. Mix until dissolved. Chill. Hint: Use 1/2 package Peach Crystals, and 1/2 package Orange Crystals, and add a large bottle of Ginger ale. Delicious!..
    $5.60
    Model: Peach Jello - per lb
    Approx. 1/2 lb. container = 2+ small boxes Jello. Mix 3 oz. Jello Powder (in your measuring cup) to 1 cup boiling water, and 1 cup cold water. Stir until dissolved, and chill to set. The Jello will become a nice light orange color once you add liquid to the powder. 8.25 per lb..
    $8.25
    Showing 565 to 576 of 714 (60 Pages)